Yazı Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 16:55 Bu yazı 845 kez okundu
 
EĞİTİMDE KAZMA KÜREK POLİTİKASI
Dr. Ahmet YETER
ahmetyeter.ay@gmail.com
 
 

Denilir ki birçok Avrupalı Amerika’ya altın bulmak için göç eder ancak çok az insan altından para kazanır.  Asıl parayı maden arayanlara “kazma, kürek satanlar” kazanır. Bu hikâye, genellikle kişisel gelişim seminerlerinde girişimcilere fikir vermek için ve onları yeni iş atılımlarına cesaretlendirmek için söylenir. Kazanmanın sırrı, kazma kürek satmaktadır! Ancak olaya altın madenlerinden para kazanmaya çalışanlar açısından baktığımızda çok acı bir tabloyla karşılaşıyoruz “Hayalleri yıkılmış bir insan kitlesi.”

Şu anki eğitim sistemimiz de benzer bir portre çizmiyor mu? Neredeyse 5 milyon üniversite öğrencisi. Hepsinin altın madeni bulmak gibi bir hayali var ancak çok az insan aldığı eğitimden dolayı iş bulacak. Oysa eğitim sektörü büyük bir ekonomiye sahip. Kırtasiyecisinden tutun fotokopicisine, yayıncısından tutun eğitimcisine kadar yüzbinlerce insan, kazma kürek satıyor. Düşünsenize, hiçbir ataması olmayan hatta özel sektörde de iş alanı olmayan onlarca bölüm var. Mezunlar, diplomalarıyla hiçbir kazanç sağlayamayacak ama okurken birçok kişiye para kazandırıyorlar.

Kısa vadeli kârlarından bahsedebiliriz: Genç işsizlik oranlarını düşürmek veya yerel ekonomiyi hareketlendirmek. Ancak göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçeklik var: ülkemizde her gün hayalleri yıkılmış milyonlarca genç türüyor. Uzun vadede çok ciddi zararlarını göreceğimiz kaçınılmaz bir gerçek ancak en büyük tehdit “Okumanın yararsız olduğuna inanan bir gençlik yaratmak!”

Ülkemizin hali hazırda tüm üniversite mezunlarına iş olanağı sunma gücünden çok uzakta olduğu bilinciyle, ben burada ilmin her türlüsünün yararlı olduğu fikrine karşı çıkarak eğitim olanaklarının elitleştirilmesi fikrini savunacağım. Yani herkesin her eğitimi almasının doğru olmadığını savunacağım. Bunun sebebi şu, ülkemizde eğitim bilim için değil, kazanç için bir araç olarak değerlendiriliyor. Söz gelimi, sosyoloji bölümünü çoğu insan sosyoloji mezunu olmak için okuyor, sosyolog olmak için değil. Haliyle, mezun olduğunda kendini sosyoloji bilimine vakıf olarak şanslı ve nitelikli görmüyor; sadece işsiz bilinen ismiyle “atanamamış” üniversiteli olarak görüyor. Alın size, hayal kırıklığı yaşamış bir kitle. Bu haliyle de eğitim koşulu aranmayan işlere tenezzül etmiyor, etse bile işi benimsemiyor ve kendini “hak ettiği yerde olmayan” bir birey olarak görüyor. Bireyler gördükleri uzun eğitim sürecinden sonra belirli bir alanda uzmanlaşmayı da göze alamıyor, çünkü yaş kemâle eriyor. Bu durum da hayal kırıklığını katlıyor. Bu yüzden yapılması gereken şey, eğitim olanaklarının elitleştirilmesi ve rekabeti yok etmeden istihdam olanaklarına uygun olarak tasarlanmasıdır.

 

 
Etiketler: EĞİTİMDE, KAZMA, KÜREK, POLİTİKASI,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemize nereden ulaştınız?
Arşiv
Haber Yazılımı