Yazı Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 13:51 Bu yazı 400 kez okundu
 
Bebeklerde İnek sütü protein allerjisi
Dr. Yasin YOLDAŞ
 
 

    Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de besin allerjilerinin sıklığı artmaktadır. Çoçuklarda en sık allerjiye neden olan besinler  inek sütü ve yumurtadır. İnek sütüne karşı oluşan allerjiler doğumdan itibaren her yaşda  görülebilir. İnek sütü allerjilerinin çoğunluğu kaynatmak pastorizasyon gibi işlemlere de dirençlidir. İnek  sütü allerji sıklığı % 2-3 civarindadır. 

Bebeklerde İnek sütü allerjisini düşündüren durumlar şunlardır.

*Süt ve süt ürünlerinin değdiği yerde kızarıklıklar olması, süt ve hazır formul mama alımından dakikalar sonrasında vücutta yaygın kızarıklıklar, şişlikler, genel durum bozulması ve solunum sıkıntısının olduğu durumlar

*Vücutta, yanaklarda, dirsek içlerinde egzeması olan bebekler

*Süt ve süt ürünleri(hazır mama dahil) aldığında fışkırır tarzda kusması olan bebekler

*Şiddetli kolik ağlamaları olan, gürültülü, patırtılı gazlı gayta yapanlar

*Tartı alımında duraklama olanlar

* Şiddetli kabızlığı ve ishali olanlar

* Makat bölgesinde  şiddetli kızarıklık ve dirençli pişiği olan bebeklerde inek sütü allerjisi düşünülür.

   İnek sütü protein  allerjilerinin çoğunda teşhis çocuk hekiminin aileden aldığı bilgi doğrultusunda olur. Gerekli durumlarda kandan ve ciltten de yapılan testlerle bu durum doğrulanabilir.

   İnek sütü allerjisinin doktor muayene ve laboratuvar testleriyle düşünüldüğü durumlarda anne sütü alan bebeklerin annelerinin diyetinden tüm süt ürünleri çıkartırılır. Eğer hazır formul mama ile besleniyorsa özel inek sütü protein mamasına geçilir.

  İnek sütü allerjisinin ağır tipinin olduğu bebeklerde (yüzde ve vucutta ağır şişlikler ve kızarıklıkların olduğu, süt ve süt ürünü alımından sonra ağır solunum sıkıntısının olduğu bebeklerde) diyetle ilk 1 hafta içerisinde bulgular düzelir.

   İnek sütü allerjisinin hafif tipinin olduğu (kusma, mukuslu ve kanlı kaka, aşırı huzusuzluk olan bebeklerde, ciltte egzema, kilo alım yetersizliği ve kabızlığı olan bebeklerde ) ise bulguların düzelmesi diyetten sonra 2-4 haftayı bulabilir.

   İnek sütü allerjisi olan bebeklerin ilk 1 yıl içerisinde %56 sı ,2. yılda %77 si , 3. yılda %87 si düzelir.

  İnek sütü allerjili  bebeği olan annelerin, doktorun verdiği diyet listesindeki tüm süt ürünlerinin isimlerini bilmesi gerekir. Gıda paketlerinin üzerindeki içerikleri okuyarak kontrol etmelidirler. İnek sütü allerjisi olan bebekler keçi koyun vb sütlerini de alamazlar. Diyet yapan anne diyetine ilave olarak doktor tarafından verilen uygun d vitamini ve kalsiyum desteğini almalıdır .İnek sütü allerjisi diyeti uygulayan anneler süt ürünleri tüketemedikleri için et, balık eti tavuk eti, yumurta, bitkisel yağlar, pirinç, badem, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler, meyvelerle diyetini güçlendirmelidir. Doktorun uygun göreceği belirli bir sürede diyete devam edilmelidir. Zamanı geldiğinde, doktor kontrolünde inek sütü diyeti dikkatli bir şekilde açılmalıdır.

 

 
Etiketler: , , Bebeklerde, , İnek, sütü, protein, allerjisi,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemize nereden ulaştınız?
Arşiv
Haber Yazılımı