-

Gözden kaçırmayın

Eskişehir İl Sağlık Müdürü, İlçe Sağlık Kuruluşlarını Ziyaret EttiEskişehir İl Sağlık Müdürü, İlçe Sağlık Kuruluşlarını Ziyaret Etti

12 Şubat Uluslararası Epilepsi Günü

Türkiye'de ve dünyada her yıl binlerce kişi epilepsi hastaları arasına ekleniyor. Her yıl Şubat ayının ikinci pazartesi günü dünyada Uluslararası Epilepsi Günü olarak kabul edilmektedir.

Epilepsi Nedir?

Halk arasında "sara hastalığı" olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Epileptik nöbet; beyindeki anormal elektriksel boşalımlar sonucu meydana gelen bilinç değişikliği, bayılma, kısa süreli dalma, boş bakma, yüzde, kollarda veya bacaklarda kasılma, dişlerde kilitlenme, gözlerde kayma, ağızda köpürme ve idrar kaçırma gibi bulguların eşlik ettiği geçici bir durumdur.

Epilepsi teşhisi nasıl konulur?

Nöbet sırasında görülen klinik bulgulara göre epilepsi teşhisi konulabilir. Epilepsi teşhisi için EEG; epilepsinin nedenini araştırmak için de MRG tetkiklerinden faydalanılır.

Epilepsi tedavisi nasıl planlanır?

Günümüzde genel olarak epilepsi türlerinin % 80-90'ı epilepsi ilaçları ile tam olarak iyileşmektedir. Nöbetler çoğunlukla tek bir yeterli doz antinöbet ilaç ile kontrol altına alınabilir.

Epilepsi nöbeti geçiren kişiye neler yapılmalı ve neler yapılmamalıdır?

· 112 Acil'i arayıp tıbbi yardım isteyin.
· Kasılmaları durdurmaya çalışmayın.
· Nefes almasını kolaylaştırmak için kişiyi yavaşça sol yanına çevirip yan yatmasını sağlayın.
· Başını çarpmasını engellemek için başının altına yumuşak bir malzeme koyun.
· Sıkan giysileri gevşetin.
· Gözlük, saat gibi zarar verebilecek aksesuarları uzaklaştırın.
· Yaralanmaya neden olabilecek eşyaları etrafından kaldırın.
· Yiyecek ve içecek vermeyin.
· Bir şey koklatmaya çalışmayın.

#uluslararasıepilepsigünü