Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 02:02 Bu haber 401 kez okundu
 
MÜTEAHHİT, TERZİ ve AMBALAJLI EKMEK
Gündem Haberi


Yıllar öncesi...

O kadar önce ki sene şu diyemiyorum.

Ancak zamanı anlamanız için ilkokul çağlarım diyebileceğim bir notuda düşmek istiyorum.

Müteahhitlik sadece sandığınız gibi sadece bina inşa edenlere verilen bir sıfatın olmadığını pek çok meslek grubunda müteahhit olunabileceğini biliyor muydunuz?

Bilmiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı özellikle rica ediyorum. Zira müteahhitlikten girdiğimiz konuya bambaşka bir yerden çıkacağız.

90'lı yıllarda zaman zaman ad aldığım dedemin mesleği gereği ihaleleri olurdu. Pek çok kez bu ihalelere tanıklık etme fırsatım oldu.

Terziliği sıradan bir meslek olarak algılayabilirsiniz zira benim dedem bir terziydi. Ancak +1 farkla 'Müteahhit Terzi'...

 

 

Kara tabelada altın harflerle yazılı MÜTEAHHİT TERZİ yazısının manasını çok sonradan idrak etsemde o dönemlerde büyük ihalelere girer ve genelde İzmir Menemen dolaylarında belki bin belki üç bin parçalık elbise ihalesini teslim ederdi. İhale süreci öncesinde hummalı bir hazırlık yapılır ve iş büyüdükçe yapılması gereken muhtelif çalışmalar, dedemin kendi meslek grubunda bulunan insanlara paydaş edilerek herkesin kazanması sağlanırdı.

Elbette anlatmak istediğim ne terzilik ne paylaşma inceliği...

Hani dedim ya İzmir dolayları diye...

İş teslimi gelip çattığında araba ağzına kadar doldurulur ve Afyon-İzmir istikametinden hedefe doğru varılmak üzere yola çıkılırdı.

 Genelde halamlarda kalırdık.

Dedem prensip gereği bin parçayı aşkın kıyafetleri tek tek denetmeden ihaleyi tamamlamış saymazdı kendini...

Gelelim bu yazının asıl yazılış amacına.

O yıllarda İzmir'de şahit olduğumuz çok güzel bir uygulama vardı.

'Ekmeklerin ambalaj içerisinde satılması.'

İzmir'de kısa misafirliğimiz süresince kuzen rehberliğinde ekmek alma işi biz küçüklere düşerdi. Sabah kahvaltıdan önce çıkar kuzenimle Evka-2 muhitinde ki marketlere gider ve ambalajlı ekmeği alıp tekrar apartmanın yolunu tutardık.

 

 

Yıl 2020 ve bizler koronavirüs olmasa sterilizasyondan bi'haberiz.

Kişisel alacağımız önleyici tedbirlerin yanı sıra açıkta satılan ekmek gibi temel gıdaları kendimiz için değilse bile çocuklarımız için ambalajlamak zorundayız.

Evet maaliyet artacaktır. Tek taraflı becilce bir yaklaşım içinde ahkam kesmek niyetiyle yazmıyorum bu yazıyı.

Ekmek üreticilerimizi  de bu konuda finansal yönden desteklemek uygulamanın daha kolay hayata geçmesini sağlayacaktır.  Bu da azametli devletimizin görevidir diye düşünüyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜTEAHHİT,, TERZİ, ve, AMBALAJLI, EKMEK,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemize nereden ulaştınız?
Arşiv
Haber Yazılımı