Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 16:15 Bu haber 762 kez okundu
 
Dünyanın en ilginç ve gizemli 5 hayvanı
Dünyamız milyonlarca canlıya ev sahipliği yapıyor. Bazı canlılar yaşamımızda önemli yer tutarken bazılarını ise çok azımız biliyor. Dünyanın en ilginç beş hayvanını sizler için derledik.
Dünya Haberi


Tersiyer: Primatlar arasında bitkisel beslenmeyen tek tür olan Tersiyer küçük bir memeli hayvandır. Vücut uzunlukları 9-16 cm arasında olan ve göz bebekleri beyinlerinden daha büyük olan bu küçük primatların anavatanı Güneydoğu Asya adalarıdır. 

 

ÇAMUR ZIPZIPI: Bir balık türü olmasına rağmen yüzgeçlerini kullanarak suyun dışında hareket edebilen çamur zıpzıpları, karada da hava alabilmektedir. Denizin çakelmesiyle çamur yüzeyinde bulunan bitkilerle beslenen bu türe Batı ve Doğu Afrika, Japonya, Çin, Avustralya, Hindistan ve Madagaskar gibi ülkelerde rastlanmaktadır.

 

DENİZ GERGEDANI: Soğuk denizlerde yaşayan ve balinagiller ailesinden bir memeli çeşidi olan deniz gergedanları, üst çenesinde ileriye doğru uzanmış üç metre kadar bir fildişine sahiptir. Soğuk Kuzey denizlerinde sürüler halinde yaşar. Kışları bazen İngiltere kıyılarına kadar iner. Fazla saldırgan değildir. Vücudu sarı üzerine kahverengi lekelerle kaplıdır. Narbalinası da denir. 4-6 metre boyundadır

 

 

PROBOBCİS MAYMUNU: Devasa burnuyla bir hayli ilginç bir görüntüye sahip olan bu maymun türüne Borneo'da sıklıkla rastlanmaktadır. Uzun burunlarını dişileri etkilemek için kullanan Probobcis Maymunları iletişim kurmak ve tehlikeyi haber vermek için de burunlarından yararlanmaktadır. 

 

 

 

CEPE YAĞMUR KURBAĞASI: Puslu ve nemli koşullarda görülen bu kurbağalar 45 mm uzunluğa kadar ulaşabilirler. Solucanlarla ve küçük böceklerle beslenir. Kalın ve güçlü bacaklarıyla toprağı kazabilen bu hayvanlar kendisin gömerek saklanır. Bu kurbağayı diğerlerinden ayıran özelliği ise yüzememesidir. 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dünyanın, en, ilginç, ve, gizemli, 5, hayvanı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemize nereden ulaştınız?
Arşiv
Haber Yazılımı