Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 14:36 Bu haber 336 kez okundu
 
CORONA VİRÜSÜ ENGEL TANIMIYOR
Muhabirimiz Fatma KARSAK son günlerde tüm insanlığı tehdit eden Koronavirüsün engellilelr üzerinde ki etkisini uzmanına sordu.
ÖZEL HABER Haberi


Otizm Yaşam Koçu Murat Diler...

Ben ve değerli eğitmen arkadaşlarım hayatın her alanında engelli bireylerimizin ve ailelerinin yanlarında yer alacağız. Kurumlarımız şuan kapalı ama kısa süre sonra bu durumun sona ereceğinden umutluyuz' dedi.

Dünyayı etkisi altına alan virüsün psikolojik etkileri herkeste olduğu gibi özel öğrencilerimizde de görülebilir. Canları sıkılabilir ailelerine dışarı çıkmak için baskı yapabilirler. Ailelerimiz telaşlanmamalı bizlerin önerilerini dikkate almalılar ifadelerini kullandı. Diler ayrıca ailelere ve öğrencilerine öneriler verdi. İşte detaylar:


Öğretmenlerinizi Arayın
Corona virüs sebebi ile eve kapandığımız günlerin tadını hep birlikte çıkartmalıyız. Aile bireyleri birbirleri ile yakından ilgilenmeli. Özellikle engelli çocuğa sahip anne babalar onlara eğitim merkezleri tarafından verilen talimatlara uymalılar. Verilen etkinlikleri uygulamalılar. Herhangi bir noktada takıldıklarında öğretmenlerini aramaktan çekinmemeliler.


Evde Çeşitli Uğraşlar Bulun
Evde kaldığımız ve okulların eğitim merkezlerinin kapalı olduğu bu dönemleri elimizden geldiğince verimli geçirmeye çalışmalıyız.Engelli çocuklarımızın yaşı, engel tür ve derecesi göz önüne alınarak birlikte oyunlar oynanabilir.Mutfağa beraber girilip beraber yemek yapılabilir, makarna, veya salata, salata malzemesi yıkatılabilir, yemek masası birlikte hazırlanabilir, ev temizliğine yardım edebilirler, toz alabilir veya vileda yapabilirler. Çocuklarınızın yakın arkadaşlarını telefonla arayarak onları sık sık görüştürün. Birlikte film izleyin, müzik dinleyin, dans edin. Oyun hamurlarından faydalanın, evinizdeki oyuncak sayısı ve çeşidini artırın. Birlikte saksıya çiçek dikin. Çiçekleri sulayın. Kuşlara yem atın. Evde balık veya kuş besleyin. Beraber fotoğraf çekin sonra onlar hakkında konuşun. Fotoğraf albümünüze bakın. Resim yapın. Örgü örün, dikiş dikin.


Düzeninizi Bozmayın
Aileler bu dönemde evdeki rutini bozmamalılar. Uyku ve evin içindeki olağan düzen mümkün olduğunca bozulmamalı. Çocukların sıkıldıkları zamanlarda olacak, böyle durumlar sakin ve sabırlı karşılanmalı.

Kaynak: (GHA) - GÜNDEM HABER AJANSI Editör: Fatma KARSAK
 
Etiketler: CORONA, VİRÜSÜ, ENGEL, TANIMIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Haber sitemize nereden ulaştınız?
Arşiv
Haber Yazılımı